Wawel w Krakowie

Zamek na Wawelu nie jest zwykłym obiektem historycznym nad którym zachwycają się tamtejsi mieszkańcy, turyści odwiedzający to miejsce co roku czy naukowcy badający każdy zakamarek zamku. Bo przecież Wawel w Krakowie niegdyś stanowił stolicę naszego kraju, to właśnie stąd były wydawane najistotniejsze rozkazy przez królów. To właśnie to miejsce było zamieszkiwane przez wysoko postawione rodziny.

Sama nazwa Wawel według naukowców wywodzi się od słów określających w ten sposób skałę w średniowieczu, a brzmiały one „wąwał” lub „wąwel”, teoria głosi że nazwa ta została niegdyś lekko zmodyfikowana i tak powstał znany nam dziś tak doskonale Wawel. Natomiast druga grupa naukowców zaprzecza tej teorii mówiąc, że dawniej słowo „wąwel” nie oznaczało skały lecz bagna.

Warto też nadmienić, że właśnie Zamek w Krakowie jak i cała dzisiejsza małopolska była jeszcze kilkaset lat temu terenem mocno zalesionym i bagnistym. Dopiero gdy powstawały na tych obszarach pierwsze wioski tereny te zostały osuszone i wykarczowane i wyglądają tak jak teraz.

Jako ciekawostkę można dodać że nawet sama Wisła która płynie obok Wawelu w niektórych odcinkach swojej wędrówki zmieniła swoje koryto na przestrzeni wieków. Aby unikać częstego rozlewania Wisły zaczęto budować tak zwane wały, które miały chronić pobliskich mieszkańców przed podtopieniami i niszczeniem przez wodę jakże ważnych, szczególnie w tamtych czasach upraw.

Co jeszcze ciekawego można znaleźć na Wawelu?

Oprócz tego odwiedzając to niezwykłe miejsce, możemy zobaczyć Skarbiec i Zbrojownie. Piękne reprezentacyjne komnaty królewskie, arrasy króla Zygmunta Augusta. Możemy posłuchać fascynujących legend o smoku Wawelskim, którego pokonał Szewczyk Dratewka. Oprócz tego dla zwiedzających dostępny jest dzwon Zygmunta Augusta oraz słynna Katedra na Wawelu.

Na prawdę warto jest odwiedzić to niezwykłe miasto, najlepiej całą rodziną, albo po prostu w większym gronie. Znaleźć można tam kawał dobrej a przede wszystkim polskiej historii. Dawniejsza i co najciekawsze aż trzy krotna stolica Polski budzi podziw w każdym kto ją odwiedził.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.