Rudawa – podkrakowska wieś pełna tajemnic

Rudawa to jedna z najstarszych miejscowości w rejonie Krakowa, która już w XIX wieku stała się dla wielu przedstawicieli polskiej kultury idealnym miejscem wypoczynku. Kto dziś w czasie wycieczki po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej zajrzy na jej teren, ten z pewnością żałować nie będzie. Rudawa może się przecież pochwalić wieloma cennymi zabytkami oraz długą listą znanych osób, które mieszkały na jej terenie. Co warto wiedzieć na temat Rudawy i jej najsłynniejszych mieszkańców? Jakie miejsca warto odwiedzić, by móc się przekonać o wyjątkowości tej wsi?

Od czasów średniowiecza

Rudawa może się pochwalić historią sięgającą średniowiecza, i choć z tego okresu zachowało się jedynie gotyckie prezbiterium w tutejszym kościele, warto o jej długich dziejach pamiętać. Z dokumentów i tekstów źródłowych wynika, iż w XV wieku Rudawa otrzymała prawa miejskie, które z czasem utraciła.

Pod koniec XIX wieku miejscowość ta stała się popularnym miejscem wypoczynku, a to oznaczało napływ znanych gości. Wśród znanych mieszkańców Rudawy pojawili się m.in. państwo Domańscy, o których wciąż przypomina Willa z Wieżyczką – jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w tej okolicy. Para ta w swym domu gościła wielu artystów i literatów, m.in. Henryka Sienkiewicza. W Rudawie pisarz poznał Stasia Tarkowskiego, który stał się dla pisarza inspiracją podczas pisania powieści „W pustyni i w puszczy”. Wiadomo też, że w domu państwa Domańskich gościli również: Włodzimierz Tetmajer, Lucjan Rydel oraz Stanisław Wyspiański.

Te znane nazwiska do dziś przyciągają miłośników literatury do Rudawy. Oprócz willi Domańskich na turystów czeka tu cmentarz z grobem Stanisława Tarkowskiego oraz kościół parafialny z gotyckim prezbiterium. Wielkim walorem Rudawy jest też malownicza okolica, dzięki czemu miejscowość ta jest jednym z popularniejszych punktów wypadowych na teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.