Port lotniczy Kraków-Balice

Lotnisko Kraków-Balice

Port lotniczy Kraków-Balice jest portem międzynarodowym. Znajduje się on 11 km na zachód od centrum Krakowa, w miejscowości Balice. Pod względem liczby operacji lotniczych i odprawianych pasażerów, jest to drugi polski port lotniczy, zaraz po warszawskim lotnisku Chopina.

Swoje imię zyskał ze względu na wielokrotne wizyty na nim papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymek. W promieniu 100 km od lotniska mieszka ponad 8 mln osób.

Transportem lotniczym zajmują się firmy takie jak LS Airport Services oraz Welcome Airport Services, które oferują usługi w zakresie załadunku bagażu, obsługi samolotu oraz pasażerów.

Historia lotniska Kraków-Balice

Zanim powstał port, loty odbywały się z lotniska Kraków-Rakowice-Czyżyny. Na terenie Balic znajdowało się lotnisko wojskowe. W 1964 roku część terenów przeznaczono na cele lotnictwa cywilnego. Z biegiem lat odbywało się z niego coraz więcej lotów, szczególnie że w 2004 roku tanie linie lotnicze Easy Jet zapoczątkowały regularne połączenia z Krakowa. Na lotnisku lądują i wylatują z niego samoloty linii Lufthansa, Norwegian, Wizz Air.

Do najpopularniejszych kierunków lotu należy port lotniczy w Londynie, Warszawskie Okęcie, Frankfurt i Monachium. Sporo osób wybiera lot, aby dostać się również do Oslo, Paryża, czy Mediolanu. Oprócz lotów europejskich, możliwe są także loty pozaeuropejskie.

Z centrum Krakowa bez problemu można się dostać za pomocą dostępnych linii autobusowych, przykładowo liniami nr 252, 208, 209. Lotnisko dysponuje również publicznym parkingiem. Możliwe jest także dotarcie pociągiem, taksówką oraz autostradą A4 bądź drogą ekspresową. W zależności od sytuacji drogowej przejazd z centrum Krakowa na lotnisko zajmuje od 20 do 45 minut, może się on jednak wydłużyć w godzinach szczytu.

Jak obsłużyć rosnącą liczbę pasażerów?

Planowana jest dalsza rozbudowa portu, ponieważ liczba pasażerów systematycznie wzrasta. Początkowy plan zakładał liczbę 3,5 mln pasażerów rocznie. W rekordowym roku 2019 lotnisko gościło ponad 8 milionów pasażerów, jednak ze względu na pandemię i ograniczoną turystykę, w kolejnym roku nastąpił mocny spadek podróżujących.

Ogólna tendencja zakłada jednak, że coraz więcej ludzi będzie lądować i wsiadać na porcie Kraków-Balice. Aby sprostać wymaganiom i zapewnić odpowiedni poziom obsługi, konieczne będzie powiększenie terenu lotniska. Ma powstać m.in. nowa droga startowa, płyty postojowe oraz terminal pasażerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *