Pałac Wielopolskich w Krakowie

Pałac Wielkopolskich w Krakowie

Pałac Wielkopolskich w Krakowie obecnie stanowi siedzibę Prezydenta Krakowa, Urzędu Miasta Krakowa i Rady Miasta Krakowa. Znajduje się on między placem wszystkich świętych a ul. Poselską 12-14.

Historia pałacu

Historia pałacu rozpoczyna się w latach 1535-1560. Budynek w stylu renesansowym wzniesiono dla Jana Tarnowskiego, hetmana wielkiego koronnego. Początkowo cały budynek z gór miał kształt litery „L”. Po śmierci pierwszego właściciela pałac znalazł się we władaniu Ostrogskich i Zamoyskich.

W latach 1620-1640 powstał istniejący do dziś barokowy portal od strony zachodniej. W 1655 roku posłużył on Szwedom jako miejsce, z którego z armat ostrzeliwali Wawel.

W XVIII wieku właścicielem posiadłości był Ignacy Wielkopolski. Za czasów władania przez jego rodzinę część sal udostępniono choćby na przedstawienia teatralne czy pracownie malarskie. Przez swoje dzieje wielokrotnie ulegał on zniszczeniu czy to podczas wrogich najazdów, czy pożarów. Nowi właściciele odnawiali i przebudowywali budynek.

W czasie krakowskiej rewolucji w 1846 roku pałac zajęły wojska austriackie, a później pruskie. W lipcu 1850 roku pałac spłonął i jego właściciele, Wielkopolscy, zdecydowali się na jego sprzedaż. 6 lat później budynek został odnowiony przez chirurga Wojciecha Kowalskiego. Wykorzystał on budowlę na bale i wieczory muzyczne. W Pałacu Wielkopolskich działała także elegancka kawiarnia, jedna z pierwszych w Krakowie.

W rękach miasta Krakowa

W 1864 roku budowlę zakupiła Gmina Miasta Krakowa i została ona przeznaczona na siedzibę magistratu. Doposażono ją także o nowe pomieszczenia i swoją funkcję pełni do dziś.

Obecnie w pałacu znajduje się siedem sal. Sala obrad im. Stanisława Wyspiańskiego zawiera godła cechów i inicjały prezydentów. Na parterze znajduje się reprezentacyjna sień. Hol prezydencki zarezerwowany jest dla prezydenta Krakowa, jego zastępców oraz dyrektora magistratu. reprezentacyjne wnętrza ozdobione są dekoracjami w stylu secesyjnym. Sala balowa została przekształcona na salę posiedzeń, zaprojektował ją Filip Pokutyński.

Pałac Wielkopolskich jest wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Według legendy, o północy wędruje duch białej damy, hrabiny Wielkopolskiej która romansowała z kamerdynerem, za co została zamurowana w podziemiach pałacu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.