Pałac „Pod Krzysztofory” w Krakowie

Dla większości turystów odwiedzających Kraków, ważnym celem wycieczki jest wizyta w Sukiennicach oraz w urządzonej tam Galerii Malarstwa Polskiego XIX wieku. Warto też odwiedzić sąsiednie muzeum, które urządzone zostało w niezwykle ciekawym budynku. To Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, którego siedzibą jest Pałac Pod Krzysztofory.

Co warto wiedzieć o Pałacu „Pod Krzysztofory”?

Pałac Pod Krzysztofory jest jednym z wielu pałaców miejskich. Uznawany za najpiękniejszy w tak szerokim gronie krakowskich zabytków, może się jednocześnie pochwalić korzystnym położeniem przy Rynku Głównym. Ta wiekowa budowla szczyci się ciekawym dziedzińcem oraz wspaniałym kształtem, w końcu to jedna z tych budowli, które są najciekawszymi przykładami magnackiej architektury z II połowy XVII wieku.

Wzniesiony dla Kazimierza Wodzickiego, swą nazwę zawdzięcza posągowi św. Krzysztofa, który niegdyś był największą ozdobą tej wyjątkowej rezydencji. Dziś jej historyczne mury dzielnie służą i mieszkańcom miasta, i tak licznym turystom, a tutejsze Muzeum Historyczne Miasta Krakowa z pewnością zasługuje na uwagę. To doskonałe miejsce dla tych, którzy w czasie wycieczki po mieście chcą lepiej poznać zarówno jego dzieje, jak i kulturę.

Takich rezydencji, jak Pałac Pod Krzysztofory, jest na terenie miasta sporo. Każda okazała kamienica, każdy pałac miejski, może się okazać atrakcyjnym celem wycieczki. Dla turystów, którzy od lat bardzo chętnie odwiedzają Kraków, są to unikalne perełki dawnej architektury, dzięki którym dziś możemy zdobywać szeroką wiedzę na temat warunków życia w dawnym Krakowie oraz o najmożniejszych rodach tego miasta. Wiele z nich służy nam obecnie jako muzea lub hotele, w których noclegi pozwalają jeszcze lepiej wczuć się w historyczną atmosferę Starego Miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *