Ołtarz Mariacki w Krakowie – dzieło sztuki gotyckiej

ołtarz mariacki w Krakowie

Jest jednym z tych zabytków, którym w trakcie zwiedzania Krakowa warto się uważniej przyjrzeć. Ołtarz Zaśnięcia Marii Panny, znany lepiej jako Ołtarz Mariacki, jest jednym z najcenniejszych skarbów sztuki sakralnej, jakimi może się pochwalić Kraków. Co warto wiedzieć na jego temat? Z jakich względów to dzieło sztuki zasługuje na tak wielką popularność?

Ołtarz Mariacki to nie tylko jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Krakowie, ale i wyjątkowe dzieło sztuki, które zachwyci nie tylko wiernych czy miłośników sztuki gotyckiej. Stworzony przez rzeźbiarza pochodzącego z Norymbergii, słynnego Wita Stwosza, jest dziełem zachwycającym zarówno jakością wykonania, jak i swymi rozmiarami.

Ołtarz ma aż 13 metrów wysokości, a jego szerokość osiąga 11 metrów. Rozmiarami imponują też figury, które osiągają wysokość do 2,7 m.

Najważniejszym wydarzeniem, które zostało przez Wita Stwosza przedstawione w tym dziele sztuki, jest scena Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

W chwili, gdy ołtarz jest otwarty, można zobaczyć sześć scen, które znane są jako Radości Maryi. To takie sceny, jak: Zwiastowanie, Narodzenie Chrystusa, Pokłon Trzech Króli, Zmartwychwstanie Chrystusa, Wniebowzięcie Chrystusa oraz Zesłanie Ducha Świętego.

Gdy ołtarz jest zamknięty, można podziwiać ciekawe płaskorzeźby, które opowiadają o losach rodziców Maryi: Joachima i Anny oraz sceny znane jako Boleści Marii. Można tu zobaczyć m. in. sceny związane z droga krzyżową oraz śmiercią Jezusa.

Ciekawa kolorystyka oraz sposób przedstawienia postaci – wszystko to sprawia, że umieszczone w kościele Mariackim dzieło sztuki zachwyca i od lat przyciąga uwagę gości odwiedzających Kraków. Ołtarz ten ma ogromną wartość artystyczną oraz historyczną, zatem każdy z nas w trakcie pobytu w stolicy Małopolski powinien mu poświęcić odrobinę uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *