Ogrody Krakowa – w Ogrodzie Profesorskim

Ogrody Profesorskie

Ogród Profesorski znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej i jest jednym z najpiękniejszych skrawków zieleni na terenie starówki. To miejsce, z którego Kraków może być wyjątkowo dumny.

To idealne miejsce dla szukających chwili wytchnienia w gwarnym mieście oraz punkt, w którym wciąż można poczuć ducha historii. A przeszłość tego miejsca, jak na Kraków zresztą przystało, jest bogata i wyjątkowo ciekawa.

Ogród profesorski w swej obecnej formie jest efektem prac przeprowadzonych tu kilka lat temu. Starannie odtworzony, nawiązuje do charakteru, jakim dawniej urzekało do miejsce.

Ogród, jak sama nazwa wskazuje, służył miał początkowo właśnie profesorom krakowskim, a bliskość budynków uniwersyteckich czyniła zen ulubione miejsce wypoczynku dla tutejszych uczonych.

Kiedy powstał pierwszy ogród przy ulicy Jagiellońskiej?

Wiadomo, że już w XV wieku przy zabudowaniach akademickich powstała mała oaza zieleni, mająca służyć właśnie jako miejsce relaksu. Wiadomo, że do końca XVIII wieku przylegał do tego ogrodu sad.

Niestety, początek XX wieku to czas wielkich zmian związanych z ogrodem. Część terenu została wydzielona pod budowę nowego kolegium, które dziś znane jest jako Collegium Witkowskiego. Na szczęście do tradycji profesorskiego ogrodu wrócono w początkach XXI wieku, dzięki czemu Kraków może się pochwalić kolejnym uroczym zakątkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *