Ciekawostki o Krakowie

dorożka w Krakowie

Kraków jest to miasto o wielkiej historii i ciekawych legendach miejscowej ludności. Ciekawostki o Krakowie musi znać każdy, i na pewno nie raz słyszałeś już co nie co, na przykład legendę o smoku Wawelskim. Dla spragnionych wiedzy przygotowaliśmy garść ciekawostek na temat stolicy Małopolski, polecamy także quiz o Krakowie!

1. Miasto liczy niespełna 800 tysięcy obywateli i niegdyś – do 1795 roku – było stolicą Polski.

2. W Krakowie na Wawelu znajduje się nekropolia królów Polski.

3. Odwiedzając Muzeum Narodowe w Krakowie znaleźć można niezwykły obraz Leonarda Da Vinci jakim jest Dama z łasiczką i wiele więcej innym wspaniałych dzieł które po prostu trzeba zobaczyć. Miłośnikom sztuki jest to miejsce szczególnie polecane.

4. Co roku w Krakowie odbywa się niezwykła parada jamników. Na pokaz ten przyjeżdżają mieszkańcy z całej Polski jak i również z zagranicy. Przychodząc na paradę, spotyka się mnóstwo wyjątkowych ludzi i psiaków. Można dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat tych wspaniałych zwierzaków.

5. Kraków od 1978 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, co jeszcze bardziej może utwierdzić w przekonaniu, że to miasto jest wyjątkowe.

6. Będąc w tym wspaniałym mieście co godzinę można usłyszeć Hejnał Mariacki z wieży Bazyliki Mariackiej, symbolizuje on legendę o trębaczu który został zabity przez Tatarów chcąc ostrzec tamtejszych mieszkańców. Dlatego nieprzerwanie w każdy dzień jest on odgrywany i rozlega się na całym rynku i jego najbliższych okolicach.

7. Podczas gdy w Polsce obchodzone są najważniejsze święta kościelne bądź państwowe, znajdujący się w dzwonnicy Katedry Wawelskiej dzwon Zygmunta, ważący około 11 ton, informuje wszem i wobec wszystkich mieszkańców, że czas świętować.

8. Każdy z nas wie że w Krakowie znajduje się Uniwersytet Krakowski, jednak nie każdy jest świadomy, że jest on najstarszym obiektem tego typu w całej Polsce. Został założony już w XIV wieku i służy aż po dzisiejszy dzień.

Nic więc dziwnego że każdego roku Kraków przyjmuje wielkie tłumy turystów z całego zakątka świata, którzy są zachwyceni jego historią, architekturą i tutejszymi legendami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *