Biblioteka Jagiellońska w Krakowie

Biblioteka Jagiellońska to polska biblioteka akademicka znajdująca się w Krakowie przy alei Adama Mickiewicza 22, będącej częścią Alei Trzech Wieszczów. W jej zbiorach znajduje się bardzo wiele pozycji, dlatego jest uznawana za część Narodowego Zasobu Bibliotecznego.

Historia biblioteki powiązana jest z samym Uniwersytetem Jagiellońskim, który utworzono w 1364 roku. Wypożyczalnia powstała na potrzeby uczących się tam studentów. Do dziś zachowały się materiały naukowe, z których korzystali pierwsi absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Są to dzieła z różnych dziedzin wiedzy, a więc zarówno nauk ścisłych, jak i humanistycznych.

Zbiory w bibliotece Jagiellońskiej

Wielu darczyńców przekazywało tam wartościowe księgi. W sumie to ponad 6 milionów wolumenów.
W skład zbiorów wchodzi wiele rękopisów, m.in. Bogurodzica, Trzeci śpiewnik domowy Stanisława Moniuszki, Scherzo (E-dur) Fryderyka Chopina, „Wesele” autorstwa Stanisława, a także dzieło Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.

Nie wszystkie dzieła można wypożyczać. Stare rękopisy, zbiory graficzne, muzykalia czy dokumenty życia społecznego ze względu na dużą wartość historyczną, zwykle nie są udostępniane, można je przejrzeć jedynie w formie cyfrowej. Do zasobów online należą także dokumenty dźwiękowe oraz audiowizualne. Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa działa od 2010 roku i umożliwia dostęp nawet do 183 tysięcy publikacji.

W skład części dostępnej dla czytelników wchodzi 10 czytelni ogólnych i specjalistycznych, wypożyczalnia, sala katalogowa, sale wystawowe oraz pomieszczenie konferencyjne.

Budynek biblioteki

W latach 1931-1939 zbudowano budynek przy al. Adama Mickiewicza 22. Składał się on z wysokiego gmachu oraz niskiego. W latach 1961-1963 niski gmach został powiększony, natomiast od 1995 do 2001 roku dobudowano dodatkowy gmach. Obecnie pomieszczenia biblioteczne zajmują powierzchnię ponad 27 tys. m2.

Biblioteką Jagiellońską zarządzali dyrektorzy wykształceni przeważnie w zakresie literaturoznawstwa, historii, sztuki czy filozofii. Obecnie instytucja kontynuuje swoją działalność biblioteczną, angażuje się także w zakresie propagowania dziedzictwa kultury. Na terenie budynku odbywają się różne konferencje, przemawiają na nich naukowi eksperci. Ze względu na wartość i ilość zbiorów uznawana jest za książnicę narodową.

Zbiory Biblioteki Jagiellońskiej stanowią świadectwo kultury, sztuki i nauki, a także pomagają studentom w pogłębianiu wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.